Warsztat Terapii Zajęciowej Św. Rity

Zapraszamy na naszą nową stronę!

Minął rok naszej działalności!

(dod.30.12.2016)

Minął rok! Ani się obejrzeliśmy jak upłynął okrągły rok naszej wspólnej pracy w WTZ św. Rity! 28 grudnia 2015 roku po raz pierwszy przekroczyliśmy progi Warsztatu a tu proszę! 29 grudnia roku 2016-tego wzięliśmy udział w uroczystej mszy świętej odprawionej przez Jego Ekscelencję biskupa Marka Solarczyka. Podczas homilii biskup Marek mówił o miłości do bliźniego i o tym, że jeśli człowiek kocha Boga, to kocha i bliźniego a wówczas jest w stanie zrobić dla niego wiele dobrego. Wiemy o kim były te słowa. W tym miejscu dziękujemy księdzu prałatowi Tomaszowi Chciałowskiemu Prezesowi Legionowskiego Stowarzyszenia Amicus za stworzenie Warsztatu, za pomoc, za uśmiech, za słowa otuchy. W tych dniach chcemy bardzo, bardzo serdecznie podziękować księdzu przede wszystkim za nowiuteńki samochód przeznaczony do transportu osób niepełnosprawnych! Wiemy, że większą część środków potrzebnych na zakup tego pojazdu otrzymaliśmy z PFRON ale pozostałe fundusze pochodzą od naszych dobroczyńców, a tych dobroczyńców znalazł ksiądz Tomasz. Dziękujemy i księdzu i tym wspaniałym firmom i instytucjom! Po zakończonej mszy świętej biskup Marek dokonał poświęcenia naszego nowego samochodu a potem wszyscy udaliśmy się do WTZ-u na skromny poczęstunek. Tak właśnie świętowaliśmy pierwszy rok działalności Warsztatu Terapii Zajęciowej św. Rity.
Redakcja

Spotkanie wigilijne"

(dod.22.12.2016)

21 grudnia w Warsztacie Terapii Zajęciowej odbyło się spotkanie wigilijne. Uroczystość rozpoczęła się około południa modlitwą, którą poprowadził Prezes Legionowskiego Stowarzyszenia Amicus, ksiądz Tomasz Chciałowski. Krótka modlitwa, kilka słów od księdza Tomasza i od naszej pani kierownik Bożeny Półgęsek a potem nadszedł ten magiczny czas dzielenia się opłatkiem i składania sobie życzeń. Nieco później mogliśmy skosztować potraw i słodkości wspólnie przygotowanych przez naszych terapeutów i rodziców oraz opiekunów. Jak to zwykle bywa przy takich okazjach utworzyło się kilka grup zajętych rozmową. Rozmową czasem cichutką, czasem głośniejszą momentami gdzieniegdzie słuchać było śmiech ale odnosiło się wrażenie, że na coś czekamy. No i doczekaliśmy się! Jednak ksiądz Tomasz nie żartował mówiąc, że do Warsztatu Terapii Zajęciowej św. Rity przybył Święty Mikołaj! Co prawda Mikołaj gnany swymi świąteczno - zawodowymi obowiązkami szybciutko udał się w dalszą podróż ale zdążył pozostawić podarunki dla nas! Wszyscy utworzyliśmy wokół choinki duże koło i wszyscy niesieni chwilą śpiewaliśmy kolędy, osoba odbierająca podarunek zaczynała kilka pierwszych słów a już za chwilę pomieszczenia Warsztatu rozbrzmiewały zgodnym chórem kilkudziesięciu gardeł śpiewających "Wśród nocnej ciszy" Lulajże Jezuniu" czy "Bóg się rodzi". Tak właśnie minął nam 21 grudnia roku 2016. A'ha! Kadra Warsztatu otrzymała z rąk rodziców i opiekunów przepiękne, bajecznie kolorowe, ręcznie robione bombki! Takie wspaniałe i niespotykane stroiki na stół! Zdrowych, spokojnych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia 2016 życzą podopieczni, rodzice i opiekunowie oraz kadra Warsztatu Terapii Zajęciowej św. Rity w Legionowie!
Redakcja

3 listopada 2016 "Mówię o AAC!"

(dod.10.11.2016)

3 listopada 2016 roku wzięliśmy udział w finale powiatowej akcji "Mówię o AAC", który stanowił jednocześnie zamknięcie V Dni Osób Niepełnosprawnych. Tuż przed południem otwarcia uroczystości dokonał pan Jerzy Jastrzębski wspólnie z panią Moniką Paczkowską. Po kilku słowach powitania mikrofon został przekazany pani Lilianie Sadowskiej. Pani Liliana przybliżyła nam problemy osób niemówiących oraz naświetliła cele akcji "Mówię o AAC! - poszukujemy AAC-wych partnerów". Najważniejszym punktem tej uroczystości był spektakl przygotowany przez niemówiących uczniów Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie. Sztuka pod tytułem "Piękna i bestia" wzbudziła wiele emocji wśród licznie zgromadzonej publiczności. Podczas całej uroczystości czynna była również wystawa "Malowane słowa". Był to zbiór prac przygotowanych podczas mijającego roku w Szkołach, pracowniach i warsztatach plastycznych pod opieką pedagogów, nauczycieli i terapeutów. Pełni wrażeń, wczesnym popołudniem opuściliśmy gościnne mury Ratusza Miejskiego.
Redakcja

Wyjazd do kina. 4 października 2016

(dod.22.09.2016)

4 października wybraliśmy się do jednego z multikin w Warszawie. O godzinie 9:40 spotkaliśmy się na peronie legionowskiego dworca, o 9:48 ruszyliśmy do Warszawy. Po niespełna półgodzinnej podróży wysiedliśmy na stacji Warszawa Gdańska, by po kilkuminutowym spacerku dotrzeć do Arkadii. Obejrzeliśmy film pod tytułem "Królestwo". Nie był to film rysunkowy pomimo tego, że główne role grały w nim zwierzęta. Akcja rozpoczyna się około 80 tysięcy lat temu, gdy na Ziemi trwała epoka lodowcowa. Tytułowym królestwem jest las. Las, który powstaje na terenach kontynentu europejskiego po odejściu epoki lodowcowej. Piękne, wysokie, zielone drzewa tworzą potężne bory i puszcze. Tam właśnie żyje przeogromna różnorodność zwierząt, od tych najmniejszych jak owady, po te największe jak żubry! Las jest królestwem, w którym rodzą się, żyją i umierają całe pokolenia myszy, wiewiórek, wilków, saren, łosi itd, itd. Niestety ingerencja człowieka wprowadza w ten sielski obrazek coraz większy zamęt! Obecne "Królestwo" wcale nie przypomina tego pierwotnego! Zwierzęta mają coraz mniej terenu, na którym mogłyby wieść spokojne życie! I o tym właśnie jest ten film! Nie niszczmy bezpowrotnie lasów! Pozwólmy żyć zwierzętom, ptakom, rybom a nawet owadom! Jeśli znikną one, my zrobimy to niedługo po nich! Z sali kinowej wyszliśmy poważni i nieco zamyśleni. Od dzisiaj zupełnie inaczej będziemy patrzeć na naszego psa czy kota. Wiemy już, że nie można krzywdzić żadnych zwierzaków, nawet tych najmniejszych. Chociaż ...... no! Dla komarów chyba jednak zrobimy wyjątek :-)
Redakcja

Gościliśmy w DPS "Kombatant"

(dod.22.09.2016)

Kilkanaście dni temu otrzymaliśmy zaproszenie od Domu Pomocy Społecznej "Kombatant". 16 września instytucja ta świętowała 15-lecie swego istnienia. Wśród zaproszonych gości znaleźli się podopieczni placówek specjalnych z Legionowa i Powiatu Legionowskiego oraz członkowie organizacji kombatanckich. Nie zabrakło także przedstawicieli władz miasta i powiatu, był między innymi starosta Legionowski p. Robert Wróbel, Prezydent Miasta Legionowo p. Roman Smogorzewski, Przewodniczący Rady Powiatu p. Szymon Rosiak. Po uroczystym otwarciu dokonanym przez p. Annę Jaworską pełniącą funkcję Dyrektora DPS "Kombatant" przyszła pora na część artystyczną. Mieliśmy okazję posłuchać zespołu "Erin" oraz zespołu "Pod czarną banderą" który przyjechał do nas aż z Ciechanowa. Był pokaz tańca towarzyskiego, pokaz wielkich baniek mydlanych oraz wiele innych atrakcji! Krótko mówiąc, zabawa była przednia! Pyszne jedzenie, wspaniała muzyka i tańce. Serdecznie dziękujemy Domowi Pomocy Społecznej "Kombatant" z Legionowa za zaproszenie! Życzymy wielu lat działalności i sukcesów!
Redakcja

Wyjazd rehabilitacyjny. Zakończenie

(dod.14.09.2016)

No i niestety nadszedł ten dzień! Piątek! Pora wyjazdu. Po śniadaniu ostatni rzut oka na miejsce, gdzie spędziliśmy ostatnie kilka dni i wsiadamy do "naszej" Bovy. Bova to marka autokaru, którym podróżowaliśmy, jakby ktoś nie wiedział. Około południa docieramy do Legionowa. Uścisk dłoni, uśmiech, mrugnięcie okiem. Do zobaczenia w poniedziałek, kiedy to rozpoczniemy kolejny tydzień pracy w WTZ św. Rity!
Pora teraz na kilka słów podziękowań!
Za zorganizowanie wyjazdu rehabilitacyjnego dziękujemy przede wszystkim Prezesowi Zarządu Legionowskiego Stowarzyszenia Amicus, księdzu Tomaszowi Chciałowskiemu. Kierownictwu Ośrodka "12 Dębów" w Zaździerzu serdecznie dziękujemy za prawdziwie rodzinną atmosferę, uśmiech, nieustanną chęć niesienia pomocy, dziękujemy za pyszne, bardzo urozmaicone i prawdziwie obfite posiłki. Dziękujemy również za profesjonalne przygotowanie ogniska. Naprawdę czuliśmy się u Was bardzo, bardzo dobrze! Nie możemy nie podziękować Biuru Turystycznemu "Duces Mazovie"! Szanowni Państwo, dysponując takimi przewodnikami jak p. Michał i p. Paweł podbijecie nie tylko Płock czy Polskę ale całą Europę a może i świat! Czego zresztą szczerze Wam życzymy! W Waszym towarzystwie, zwiedzanie z pewnością będzie łatwiejsze, przyjemniejsze oraz weselsze niż to zwykle bywa! Ach! Dziękujemy też gorąco pani Monice i pani Oli z Zespołu Pałacowo-Parkowego w Sannikach. Szanowne panie! W Waszej obecności czuliśmy tak, jak byśmy wpadli w odwiedziny do dawno nie widzianej ale zawsze lubianej rodziny! Widać, że ta praca i ten pałac są dla Was prawdziwym natchnieniem i sporą częścią Waszego życia! Cały nasz wyjazd nie doszedłby do skutku, gdyby nie Przewozy Autokarowe p. Krzysztofa Cichorka. Współpraca z tak solidną firmą jest prawdziwą przyjemnością! A kierowca? Co można powiedzieć o panu Marku? Praca, zachowanie, podejście do pasażerów, uśmiech oraz oczywiście sposób prowadzenia tak wielkiego pojazdu budzą podziw! Pan Marek może być wyznacznikiem standardów jakimi powienien się charakteryzować każdy profesjonalny kierowca autokaru! Panie Marku! Dziękujemy! Życzymy panu szerokiej drogi a sobie następnych wyjazdów właśnie z panem! Na koniec pragniemy podziękować wszystkim naszym rodzicom, opiekunom i terapeutom za pracę od rana do zmierzchu, za organizowanie zajęć i w zasadzie za całodobową gotowość do pomocy! A wszystkim dziękujemy za wspólnie spędzony czas i wspaniałą zabawę! Do zobaczenia!
Redakcja

Wyjazd rehabilitacyjny - dzień czwarty

(dod.14.09.2016)

8 września. Czwartek. Tego dnia mała zmiana, po śniadaniu nigdzie nie wyjeżdżamy. Otrzymaliśmy wiadomość, że odwiedzi nas ksiądz Tomasz, proboszcz parafii Matki Bożej Fatimskiej w Legionowie a jednocześnie Prezes Zarządu Legionowskiego Stowarzyszenia Amicus. Oczekując na gościa bawimy się i gramy między innymi w "Jengę", "Postaw na milion" i w "Twistera". Około godziny jedenastej witamy księdza Tomasza oraz księdza Piotra. Obowiązki duszpasterskie sprawiły, że księża spędzili z nami tylko dwie czy trzy godziny. Wykorzystaliśmy ten czas bardzo skrupulatnie! Obaj księża rozmawiali z nami, poznawali ośrodek "12 Dębów" oraz brali udział w różnorakich grach i konkursach. Po odjeździe naszych gości zjedliśmy obiad i pojechalismy do płockiego zoo. Ktoś powie cóż, zoo jak zoo, nie możemy się z tym zgodzić! Owszem! Teoretycznie słonie, żyrafy, tygrysy i wiele, wiele innych zwierząt w każdym ogrodzie zoologicznym wygląda tak samo, ale. No właśnie! Ale! Ale to zoo jest kapitalnie umieszczone na wiślanej skarpie! Fakt, trzeba mieć niezłą kondycję, by zejść na dół a potem na tych samych nogach ;-) wdrapać się na górę. Tak szczerze mówiąc, my nie mieliśmy z tym większego problemu! Zupełnie inaczej sprawy się miały z naszymi rodzicami :-). Ważne jest, że wszyscy przeżyliśmy! o zwierzętach nie będziemy tu pisali. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć! Wieczorem kolacja połączona z ogniskiem i pieczeniem kiełbasek. Potem chwila odpoczynku i .... dyskoteka! To ostatnia noc w "12 dębach"! Bawimy się prawie do nastania ciszy nocnej. Potem wieczorna kąpiel i grzeczniutko do łóżeczek!
Redakcja

Wyjazd rehabilitacyjny - dzień trzeci

(dod.14.09.2016)

Środa rano. Szybciutko spożywamy śniadanie i zajmujemy miejsca w autokarze. Godzina jazdy do Sierpca. Muzeum Wsi Mazowieckiej, jest co oglądać. Ponieważ wspólnie z rodzicami tworzyliśmy całkiem sporą grupę, na prośbę pań przewodniczek podzieliliśmy się na dwa mniejsze zespoły i tak rozpoczęliśmy zwiedzanie. Najpierw Powozownia, nastepnie Dworek Szlachecki a po nim wizyta w XVIII – wiecznym kościele przeniesionym tu ze wsi Drążdżewo. Następnie spacer piaszczystą wiejską drogą, wzdłuż której stoi kilkanaście chat z różnych okresów historycznych. Było gorąco, kolorowo, wokół mnóstwo kwiatów i motyli. Pięknie! Aż nie chciało się odjeżdżać! Niestety nasze żołądki nieubłagalnie przypominały o zbliżającej się porze obiadu. Wracamy więc do "12 Dębów" i po umyciu rąk, jak to się mówi "z marszu" zasiadamy do stołów. Po obiadku, jak zwykle chwila relaksu. Tego dnia a raczej tego popołudnia aktywnie korzystaliśmy z infratruktury rekreacyjno - wypoczynkowej ośrodka. Były gry, zabawy i konkursy. Wieczorem kolacja a po godzinnym odpoczynku basen, sauna bądź siłownia. Po wysiłku kąpiel i pora spać.
Redakcja

Wyjazd rehabilitacyjny - dzień drugi

(dod.14.09.2016)

6 września. Zwiedzamy Płock. Ludzie! W życiu nie przypuszczaliśmy, że Płock odgrywał tak ważną rolę w historii naszego kraju! Tu usłyszeliśmy o Władysławie Hermanie i Bolesławie Krzywoustym, odwiedziliśmy Bazylikę Katedralną mającą blisko 1000 lat! Pospacerowaliśmy sobie po płockim molo. O dziwo! Zawsze sądziliśmy, że najdłuższe molo w Polsce bo biegnące wzdłuż rzeki jest w legendarnym Wąchocku! Myliliśmy się! Take właśnie molo posiada Płock! Spacer wzdłuż rzeki to "pikuś" miny odrobinę nam zrzedły, gdy usłyszeliśmy, że teraz trzeba wejść po schodach na Wzgórze Tumskie. W tym miejscu wypada przytoczyć słowa naszych przewodników "w Płocku są góry, po co jechać do Zakopanego? W Płocku jest plaża i Wisła, po co jechać nad morze? W okolicach Płocka jest mnóstwo jezior, po co jechać na Mazury"? Nie wiemy co na to powie "reszta" Polski, w razie dodatkowych pytań, bądź wątpliwości proszę kontaktować się z Biurem Turystycznym "Duces Mazovie". My uważamy, że Michał i Paweł, nasi przewodnicy z tego właśnie biura są urodzonymi przewodnikami! Są bardzo sympatyczni, są roześmiani i pogodni a ich język był dla nas bardzo zrozumiały. Słuchaliśmy ich z wielką przyjemnością. W swoje opowieści często wplatali różne dowcipy i anegdoty. Dotarliśmy również do Starego Rynku, punktualnie w południe wysłuchalismy hejnału, machaniem dłoni pozdrowiliśmy pana hejnalistę, a w wieży Ratusza Miejskiego, obejrzeliśmy scenkę odtwarzającą pasowanie na rycerza. Potem przyszła kolej na chwilę skupienia w Bazylice Katedralnej, w której spoczywają między innymi prochy Władysława Hermana oraz Bolesława Krzywoustego. Wczesnym popołudniem pożegnaliśmy naszych przesympatycznych przewodników, by po dwudziestominutowej podróży być już w naszym ośrodku i szykować się do obiadu! Po posiłku chwila odpoczynku, potem gry i zabawy a wieczorem, po kolacji dyskoteka! W ten właśnie, "taneczny" sposób, zakończyliśmy drugi dzień naszego wyjazdu rehabilitacyjnego.
Redakcja

Wyjazd rehabilitacyjny - dzień pierwszy

(dod.13.09.2016)

Jak dzieci po wakacjach, tak my po przerwie urlopowej wróciliśmy do pracy. Wrociliśmy do znajomych, przyjaciół, terapeutów, zadań, itp. Naszą pracę zaczęliśmy od udziału w wyjeździe rehabilitacyjnym w dniach od 5 do 9 września. W ciągu tych pięciu dni wydarzyło się tak wiele, że chyba opiszemy osobno każdy dzień. Zacznijmy więc od piątego września. Był dżdżysty poranek, dochodziła godzina dziewiąta, gdy już wygodnie usadowieni w autokarze, wspólnie z księdzem Tomaszem Chciałowskim zmówiliśmy krótką modlitwę i wyruszyliśmy w trasę. Podróż trwała blisko dwie godziny tak, że coś koło jedenastej byliśmy już na miejscu. Ośrodek rekreacji, rehabilitacji i wypoczynku o nazwie "12 Dębów" powitał nas delikatną mżawką. Co ciekawe, ośrodek nosi nazwę "12 Dębów" a ktoś z nas szybko doliczył się 13 sztuk tych pięknych drzew. No cóż, nie będziemy się spierać o szczegóły. Rozlokowaliśmy się w dwuosobowych pokojach z łazienkami i telewizorami. Nie ma co ukrywać, że dla wielu z nas te telewizory były bardzo ważnym elementem wypoczynku chociaż jeszcze ważniejszy był dostęp do internetu! ;-). Wczesnym popołudniem, już po obiedzie, ponownie zajęliśmy miejsca w naszym autokarze, by po godzinnej podróży znależć się w miejscowości Sanniki. Właśnie w Sannikach stoi Zespół Parkowo - Pałacowy im. Fryderyka Chopina. Dzięki przesympatycznym dwóm paniom przewodniczkom, pani Monice i pani Oli dowiedzieliśmy się bardzo wiele o historii tego miejsca, o latach młodości naszego słynnego kompozytora, usłyszeliśmy sporo anegdot dotyczących mieszkańców i właścicieli tej posiadłości. Panie przewodniczki sprawiły, że bardzo szybko w tym pięknym pałacu poczuliśmy się tak, jak byśmy mieszkali tu od lat. Jeden z naszych kolegów dał próbkę swojego talentu grając krótką melodię na bardzo drogim fortepianie marki Shigeru Kawai. Jak na prawdziwego artystę przystało, nagrodziliśmy go rzęsistymi oklaskami. Gdy późnym popołudniem wróciliśmy na kolację niebo nad 12 dębami zaczęło odzyskiwać swoją błękitną barwę! Po kolacji część z nas udała się na spacer po pięknym sosnowym lesie otaczającym ośrodek. Ci, którzy pozostali mogli urozmaicić sobie czas pływaniem na basenie, grą w piłkę nożną, siatkową, lub koszykową na boisku, które mieliśmy do dyspozycji każdego popołudnia lub grami planszowymi. Późnym wieczorem zmęczeni, ale pełni wrażeń udaliśmy się do swoich pokoi, by wziąć kąpiel i pójść lulu. Tak zakończyliśmy pierwszy dzień naszego wyjazdu rehabilitacyjnego.
Redakcja

Byliśmy w Muzeum Historycznym

(dod.09.06.2016)

Dzisiaj, czyli w czwartek 9 czerwca, wybraliśmy się do Muzeum Historycznego. Sympatyczna pani przewodnik przedstawiła nam bardzo ciekawą i barwną historię Gucina, któremu tę właśnie nazwę nadał hrabia Maurycy Potocki przez przyjaciół zwany Guciem. Jeśli ktoś jest ciekawy dlaczego w legionowskim Muzeum Historycznym opowiada się o Gucinie niech zajrzy do Wikipedii albo jeszcze lepiej niech odwiedzi to właśnie muzeum, W każdym razie czas spędzony w muzeum na pewno nie był czasem straconym. Legionowo tak, jak i cały nasz piękny kraj ma zawiłą i nietuzinkową historię. Po zwiedzaniu udaliśmy się jeszcze do specjalnie dla nas przygotowanej sali, gdzie czekały farby za pomocą, których na szklanych tablicach namalowaliśmy różnokolorowe balony. Dlaczego balony? Odpowiedź jest prosta, w przedwojennym Legionowie działała fabryka produkująca balony dla polskiej armii. Na tych balonach nasi rodacy wywalczyli niejedno zwycięstwo w na przykład w zawodach Gordona Bennetta
Redakcja

13 Mistrzostwa Legionowa w Pływaniu Osób Niepełnosprawnych. Byliśmy tam!

(dod.09.06.2016)

8 czerwca 2016 roku w legionowskim Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 rozegrano 13 Mistrzostwa Legionowa w Pływaniu Osób Niepełnosprawnych. Nasz Warsztat wystawił reprezentację składającą się z pięciu sportowców. Ściślej mówiąc reprezentowało nas pięć odważnych koleżanek. Wszystkich przybyłych serdecznie powitała p. Halina Glinka, kierowniczka legionowskiego WTZ na ul. Zwycięstwa a jednocześnie główna organizatorka Mistrzostw. Uroczystego otwarcia dokonał natomiast Wiceprezydent Miasta Legionowo p. Piotr Zadrożny. Co do samych mistrzostw, to mógłby ktoś powiedzieć "no cóż, pływanie jak pływanie". Nie możemy się z tym stwierdzeniem zgodzić! Nie! Patrzymy na sportowców nękanych różnymi schorzeniami a mimo to, stających do współzawodnictwa i dających z siebie wszystko. Na takie podejście do życia młodzież ma fajne określenie "SZACUN!". Rzeczywiście! Ci ludzie zasługują na szacunek! Pamiętajmy przy tym, że start w Mistrzostwach wiązał się także z długotrwałym, wyczerpującym treningiem! Dlatego też, słuszną była decyzja jury, by każdy z zawodników otrzymał medal. Oni wszyscy są zwycięzcami. Zwyciężają choćby tym, że nie poddają się trudnościom dnia codziennego! Piątka naszych pływaczek wywiązała się z zadania znakomicie! Po zakończeniu rywalizacji, już po wręczeniu medali i dyplomów, każda startująca drużyna otrzymała jeszcze wspaniały prezent w postaci "pakietu wakacyjnego" składającego się między innymi z piłek do gry w siatkówkę, koszykówkę itp., kompletu do gry w tenisa ziemnego, kompletu do gry w ping-ponga oraz z wielu innych przydatnych elementów. Pozdrawiamy wszystkich zawodników startujących w 13 Mistrzostwach Legionowa w Pływaniu Osób Niepełnosprawnych!
Redakcja

Świętowaliśmy Dzień Dziecka w legionowskiej Arenie

(dod.07.06.2016)

5 czerwca 2016 roku na terenie legionowskiej Areny świętowaliśmy Dzień Dziecka. Miasto zadbało o odpowiednie miejsce i wspaniałą pogodę. Tłumnie przybyli mieszkańcy Legionowa oraz pobliskich miejscowości zadbali natomiast o wspaniałą atmosferę i zabawę. Wśród wielu namiotów-stoisk znalazło się miejsce również dla naszego Warsztatu Terapii Zajęciowej św. Rity! Nasze prace wzbudzały spore zainteresowanie a nierzadko i zachwyt czasami z nutką niedowierzania "to naprawdę wykonały osoby niepełnosprawne?" Tak! Wszystkie prace wykonane zostały talentem, pomysłowością oraz rękami naszych podopiecznych! Wśród prac znalazły się: przepiękne, wręcz zachęcające do powąchania, krepinowe kwiaty w doniczkach. Były kwiatki luzem oraz różnych rozmiarów serduszka z bibuły. Nasi goście chętnie oglądali także obrazy malowane na szkle czy wyklejane ze specjalnego materiału. Ogromnym powodzeniem cieszyła się również biżuteria "naszej produkcji". No cóż można, by dużo mówić, czy pisać na temat tego, minionego dnia, było, minęło. Pozostaną wspomnienia wspaniałej zabawy, rozmów z gośćmi-klientami i ich słów uznania pod adresem naszych artystów. Wszystkim odwiedzającym nasze stoisko serdecznie dziękujemy! Do zobaczenia podczas następnych imprez tego rodzaju!
Redakcja

Wzięliśmy udział w Paraolimpiadzie!

(dod.24.05.2016)

W piątek 20 maja 2016 roku w legionowskiej Arenie rozegrano zawody paraolimpijskie. Paraolimpiada odbyła się w ramach V Legionowskich Dni Osób Niepełnosprawnych. Chociaż nasz WTZ istnieje dopiero pięć miesięcy, to już zdążyliśmy przygotować i wystawić całkiem sporą reprezentację. Cała impreza rozpoczęła się od powitania licznie przybyłych gości, przedstawicieli miasta i powiatu oraz oczywiście zawodników wraz z opiekunami i rodzicami. Podzieleni zostaliśmy na grupy w zależności od wieku i rodzaju konkurencji i rozpoczęliśmy zmagania sportowe. Oprócz zadań rekreacyjnych takich jak, toczenie piłki slalomem między słupkami, biegiem przez płotki czy rzucaniem piłką do specjalnego kosza, rozegrano również konkurencje typowo sportowe. Wzięliśmy między innymi udział w wyścigu na dziesięć metrów wózkami inwalidzkimi, rzutach na odległość piłką lekarską, biegach na sto metrów kobiet a potem mężczyzn oraz między innymi w skokach w dal również z podziałem na grupy żeńskie i męskie. Konkurencji, w których startowaliśmy było znacznie więcej ale ze względu na szczupłość miejsca na stronie www nie będziemy ich wszystkich wymieniać. Skromnie wspomnimy tylko jeszcze, że nie wracaliśmy z pustymi rękami! Obwieszeni medalami, trzymając w dłoniach nagrody wyruszyliśmy do naszych domów, do rodziców, rodzeństwa i przyjaciół. Do wieczora nie milkły rozmowy na temat minionego, wspaniałego dnia. W przyszłym roku też przyjedziemy! Organizatorzy! Szykujcie duuużo medali!!!
Redakcja

Dzień gospodarczy

(dod.07.05.2016)

W miniony piątek urządziliśmy sobie "dzień gospodarczy". Cóż to takiego zapytacie? Nic wielkiego, po prostu tak, jak i w domu czasami zachodzi potrzeba "super sprzątania". Do południa ćwiczyliśmy więc przed udziałem w V Legionowskiej Paraolimpiadzie, a potem, po odpoczynku i posiłku wzięliśmy się do pracy. Uzbrojeni w rękawice, szczotki, mopy oraz odkurzacz wypucowaliśmy wszystko, co się dało. Trzepanie futra nie ominęło nawet naszego wiernego przyjaciela misia, rezydującego z reguły tuż obok windy a służącego jako "dyżurna przytulanka". Jak wytrzepać futro misia możecie zobaczyć na kilku fotografiach w galerii. Zapraszamy do oglądania!
Redakcja

Przygotowujemy się do V Legionowskiej Paraolimpiady!

(dod.07.05.2016)

Wiosna! Ostatnie dni zachęcają do przebywania na świeżym powietrzu! Nas nie trzeba długo namawiać! Biegamy, gramy w piłkę nożną, ręczną i w koszykówkę, skaczemy i wykonujemy wiele innych ćwiczeń. Po co? A no po to, że już za jakieś dwa tygodnie weźmiemy udział w Piątej Legionowskiej Paraolimpiadzie! Dlatego też, pod czujnym okiem pani Dominiki oraz pozostałych terapeutów ćwiczymy, a trzeba przyznać, iż mamy gdzie ćwiczyć. Teren wokół naszego Warsztatu Terapii Zajęciowej jest wręcz stworzony do biegania, chodzenia, skakania itp. Gdzie nie spojrzeć, sama zieleń, mnóstwo drzew i trawy. Ale to nie wszystko! Mamy boisko pokryte specjalną wykładziną, są stoły do gry w ping-ponga i jest wiele innych ułatwień. No nic! Już niedługo spotkamy się w Arenie Legionowo. Jeśli chcesz zobaczyć jak ćwiczymy, obejrzyj galerię zdjęć!
Redakcja

Odwiedziliśmy Muzeum Historyczne na Piaskach

(dod.16.04.2016)

W piątek 15 kwietnia udaliśmy się do pobliskiego Muzeum Historycznego. tak naprawdę, to byliśmy w filii Muzeum mieszczącej się przy al. Sybiraków na osiedlu Piaski. W drzwiach budynku muzeum powitało nas dwóch sympatycznych panów. Chwilę później, po zdjęciu okryć wierzchnich słuchaliśmy z uwagą i zaciekawieniem opowieści o historii miasta Legionowo a w zasadzie o historii garnizonu Legionowo. Następnie obejrzeliśmy eksponaty przedstawiające tę właśnie historię, eksponaty obejmujące okres od roku 1892 aż po dzień dzisiejszy. W ten sposób dowiedzieliśmy się, że tutejszy garnizon pełnił bardzo ważną funkcję w okresie międzywojennym, gdy w końcu stał się garnizonem polskim, bo wcześniej stacjonowały tu wojska carskie a potem niemieckie. Tak właśnie minęło nam piątkowe przepdołudnie.
Redakcja

Aquapark w Jachrance

(dod.17.04.2016)

W minioną środę pojechaliśmy do Jachranki. Tam właśnie, przy hotelu "Warszawianka" znajduje się coś, co już dawno chcieliśmy odwiedzić. Aquapark! Tuż po godzinie 9 rano podjechał autokar, do którego szybko wsiedliśmy i wyruszyliśmy w drogę! Krótka podróż i naszym oczom ukazał się przepiękny kompleks wypoczynkowy. Hurra! Już dawno nie przebieraliśmy się w takim tempie! Szybko do wody! Wreszcie można poszaleć! Oczywiście te nasze szaleństwa są bardzo spokojne i siłą rzeczy mocno ograniczone. "Siła rzeczy" to nasi terapeuci, kilkoro rodziców oraz chyba z pięciu ratowników bez przerwy czuwających nad naszym bezpieczeństwem. W każdym razie były to wspaniałe dwie godziny wypełnione zabawami i grami prowadoznymi przez naszą rehabilitantkę panią Dominikę. Wczesnym popołudniem wróciliśmy na teren Warsztatu, gdzie czekał już na nas stół z serwetkami i sztućcami, przy którym za chwilę spożyliśmy obiadek bo wiadomo, woda wzmaga apetyt! Z niecierpliwością czekamy na następny wyjazd do aquaparku!
Redakcja

Kwietniowy wypad do kina

(dod.10.04.2016)

W piątkowe przedpołudnie pojechaliśmy do Warszawy! Byliśmy w kinie! Film nosił tytuł "Zwierzogród". No, coś niebywałego! Dawno nie oglądaliśmy tak śmiesznego filmu, którego wielką zaletą oprócz bajecznych wręcz kolorów były wspaniale napisane dialogi. Dialogi powodujące nieustające eksplozje śmiechu! Wspaniały film, w którym występują tylko rysunkowe postacie przedstawiające zwierzęta. No właśnie, zwierzęta. Oglądamy zwierzęta a widzimy ludzi, widzimy naszych kolegów, koleżanki a czasami nawet, o dziwo! Samych siebie! Zapewne większość z nas utożsamiała się z dzielną detektyw Judy Hops, co niektórzy zapewne widzieli się w roli Nicka Bajera, ciekawe kto zagrałby Flasha? Chociaż muszę przyznać, że życie i praca w takim tempie pewnie ma jakieś swoje zalety. Zresztą kto to wie? My w każdym razie "ubawiliśmy się po pachy". Kto nie oglądał, niech koniecznie pójdzie do kina! Zachęcamy!!!
Redakcja


Wiosna nadeszła!

(dod.06.04.2016)

Od kilku dni mamy wiosnę. Korzystając z pierwszych promieni wiosennego słońca we wtorek, środę i czwartek część zajęć odbyła się na zewnątrz. We wtorek pożegnaliśmy zimę topiąc marzannę. Biorąc pod uwagę brak jakiegokolwiek akwenu wodnego w najbliższej okolicy, pozostawiliśmy ją w przykościelnym parku z nadzieją, że sama rozpuści się w deszczu. W środę całą grupą przespacerowaliśmy się po pięknym terenie okalającym nasz kościół. Widzieliśmy wiewiórkę zbierającą materiał na wyściółkę dziupli. Na kilka minut weszliśmy też do kościoła, by przez chwilę pomodlić się w skupieniu a przy okazji obejrzeć palmy i pisanki biorące udział w konkursie wielkanocnym. W czwartek mieliśmy zajęcia sportowe, graliśmy w piłkę ręczną, ping ponga i wiele innych gier oraz zabaw! Zapraszamy do wiosennej galerii zdjęć!
Redakcja


Uroczyste śniadanie wielkanocne

(dod.23.03.2016)

23 marca 2016 roku był w Warsztacie Terapii Zajęciowej św. Rity dniem wyjątkowym! Spotkaliśmy się w znacznie większym gronie niż zazwyczaj. Gościliśmy proboszcza parafii Matki Bożej Fatimskiej a zarazem Prezesa Legionowskiego Stowarzyszenia Amicus księdza Tomasza Chciałowskiego oraz naszych rodziców, opiekunów i rodzeństwo. O godzinie 11:00 zasiedliśmy do śniadania wielkanocnego. Uroczystość rozpoczęła kierownik Warsztatu p. Bożena Półgęsek serdecznie witając wszystkich przybyłych, następnie kilka słów na temat wspólnego dzieła, którym jest Warsztat Terapii Zajęciowej wygłosił ksiądz Tomasz Chciałowski. Ksiądz Tomasz zwrócił uwagę między innymi na fakt, iż aby takie dzieło mogło powstać i działać potrzebna jest dobra wola wielu ludzi, potrzebne jest prawdziwe zaangażowanei i szczera chęć niesienia pomocy innym. I tak właśnie już od trzech miesięcy kontynuujemy to, o czym ksiądz Tomasz pomyślał pierwszy raz niewiele ponad rok temu. To właśnie w marcu minionego roku powstała w głowie Prezesa Stowarzyszenia Amicus myśl, by uruchomić Warsztat Terapii Zajęciowej. Teraz i kadra Warsztatów i Prezes Stowarzyszenia i my, podopieczni, pracujemy by lepiej poznać świat, by lepiej przygotować się do sprawnego funkcjonowania w społeczeństwie. Po wspólnej modlitwie i poświęceniu pokarmów złożyliśmy sobie życzenia i usiedliśmy do stołów. Na zakończenie uroczystości wszyscy podopieczni Warsztatu otrzymali z rąk księdza proboszcza okolicznościowy album przybliżający nam życie i działalność św. Ojca Pio.
Redakcja


Przedświąteczny kiermasz naszych prac

(dod.21.03.2016)

Ostatnie dni upłynęły nam bardzo pracowicie. Kleiliśmy, malowaliśmy, wiązaliśmy i wycinaliśmy. A wszystko po to, by stworzyć jak najpiękniejsze stroiki na wielkanocne stoły. A! Były również wypieki! W pracowni kuchenno-gospodarczej powstało bardzo dużo wielkanocnych babeczek (tak, tak, babeczek a nie bab, bo były malutkie) i całe mnóstwo ciasteczek i różnych kształtach! Pozostałe pracownie, a więc: rękodzieła artystycznego, krawiecko-hafciarska oraz florystyczno ogrodnicza "wyprodukowały" super ozdobione pisanki od malutkich, wielkości kurzego jajka po całkiem duże o wymiarach sporego balonu, doniczki z ręcznie robionymi z papieru, krepiny i innych materiałów kwiatami, nie zabrakło także stroików wiszących z malutkimi pisaneczkami podwieszonymi na specjalnych wstążkach. Gdy już te wszystkie wytwory naszych rąk były gotowe przyszła pora na zaprezentowanie ich szerszej publiczności. I tak właśnie od 17 marca do Niedzieli Palmowej 20 marca nasi przedstawiciele prezentowali je i sprzedawali osobom zainteresowanym na straganie ustawionym tuż obok kościoła. Trzeba przyznać, że chętnych na oglądanie i zakup nie brakowało! W ciągu tych czterech dni sprzedaliśmy niemalże wszystkie nasze wyroby! Kto nie nie był, niech żałuje. Teraz zapraszamy do galerii zdjęć!
Redakcja


V Dni Osób Niepełnosprawnych

(dod.19.03.2016)

Już po raz piąty obchodzimy Dni Osób Niepełnosprawnych organizowane przez Miasto Legionowo i Powiat legionowski. Jest to cykl imprez, w których udział biorą osoby niepełnosprawne. Oczywiście uczestniczymy w tym wielkim przedsięwzięciu. 3 marca byliśmy na przeglądzie form scenicznych i medialnych. Na razie w roli widzów, ale w przyszłym roku wystartujemy już z własnym programem artystycznym! Wzięliśmy też udział w konkursie plastycznym. Możemy się pochwalić, że w kilku kategoriach odnieśliśmy sukces! Pracą na szkle pt. "Wiosna" koleżanka Iwona wywalczyła pierwsze miejsce, natomiast Ania otrzymała wyróżnienie za obraz pt. "Kalie". Przed nami jeszcze plener malarski i zmagania sprtowe czyli paraolimpiada. Do zobaczenia niebawem!
Redakcja


Wczoraj ksiądz Tomasz obchodził swoje imieniny oraz urodziny!

(dod.08.03.2016)

W dniu wczorajszym imieniny i urodziny obchodził ksiądz Tomasz Chciałowski, Prezes Legionowskiego Stowarzyszenia Amicus. Drogiego solenizanta gościliśmy w naszych progach w godzinach przedpołudniowych. Były życzenia, był tort urodzinowy, były też prezenty! Ksiądz Tomasz otrzymał od nas dwa ręcznie malowane obrazy. Po południu nasi przedstawiciele wzięli udział w uroczystej mszy świętej podczas, której koleżanka Iwona wręczyła księdzu własnoręcznie namalowany obraz na szkle przedstawiający naszą patronkę Św Ritę.
Redakcja


Budynek Warsztatu zmienił wygląd

(dod.29.02.2016)

W dniu 28 grudnia 2015 roku rozpoczął działalność Warsztat Terapii Zajęciowej św. Rity w Legionowie. Równo miesiąc później braliśmy udział w oficjalnym, uroczystym otwarciu. Minął kolejny miesiąc i uruchamiamy naszą stronę internetową! Przy okazji możemy się pochwalić nowym wyglądem budynku, w którym pracujemy. W zeszłym tygodniu na ścianie frontowej pojawił się napis oraz logo Legionowskiego Stowarzyszenia Amicus, a na ścianie bocznej napis Warsztat Terapii Zajęciowej św. Rity. Serdecznie zapraszamy Państwa do odwiedzania naszej strony internetowej.
Redakcja


Startujemy w konkursie

(dod.23.02.2016)

Zbliżają się 5 Dni Osób Niepełnosprawnych. W ramach tych Dni organizowane są różne konkursy i imprezy. W chwili obecnej w naszych Warsztatach trwają intensywne prace w trakcie których przygotowujemy się do udziału w jednym z konkursów. W związku z tym codziennie już od rana wycinamy, kleimy, rysujemy bądź malujemy na różnych materiałach jak na przykład papier, tkanina lub szkło. To w pracowniach rękodzieła artystycznego, krawiecko-hafciarskiej i florystyczno ogrodniczej. W tym samym czasie w pracowni multimedialnej oprócz innych zajęć pracujemy nad stworzeniem własnej strony internetowej. W pracowni kulinarnej nasi koledzy i koleżanki dbają oto żebyśmy nie byli głodni. Przyrządzają pyszne zupy, smakowite ciasta oraz doskonałe bezy. W ten właśnie sposób upływają nam bieżące dni.
Redakcja


WTZ. Bal karnawałowy

(dod.04.02.2016)

4 lutego w Warsztacie Terapii Zajęciowej odbył się Wielki Bal Karnawałowy! Jak karnawałowy to wiadomo, maskowy. Wszyscy świetnie się bawili przy dobrej jakości muzyce, o którą zadbali nasi warsztatowi didżeje Emil i Piotrek. W trakcie balu rozegrano kilka quizów i konkursów, w których, udział wzięli również przybyli na tę uroczystość rodzice. Rozegrano również konkurencję specjalną pt "kto najlepiej zagra na akordeonie" oczywiście niekwestionowanym zwycięzcą został Michał. Tak się zresztą dziwnie składa, że to właśnie Michał jest właścicielem w/w akordeonu :-) Co do ubiorów uczestników balu, to wystarczy spojrzeć na fotografie, by nie mieć wątpliwości, że było kolorowo i bardzo ciekawie.


Wyjazd do kina

(dod.02.02.2016)

2 lutego uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej wraz z personelem oraz z kilkorgiem rodziców udało się do jednego z warszawskich multikin na seans pt. "Bella i Sebastian 2" W jedną i drugą stronę podróż odbyła się specjalnie wynajętym autokarem. Wszyscy wrócili zadowoleni z seansu oraz z mile spędzonego czasu.


Oficjalne otwarcie Warsztatu Terapii Zajęciowej Św. Rity

(dod.31.01.2016)

Dokładnie w miesiąc po uruchomieniu Warsztatów Terapii Zajęciowej Świętej Rity w Legionowie nastąpiła uroczystość oficjalnego otwarcia i poświęcenia tychże warsztatów mieszczących się obecnie w dawnej kaplicy. Trudno uwierzyć, że to ta sama kaplica, w której jeszcze trzy lata temu odbywały się msze święte. Obiekt został gruntownie przebudowany. Śmiało można stwierdzić, iż ze starego budynku pozostały tylko ściany zewnętrzne. Wszystko wewnątrz zostało zmienione. Ale wróćmy do tego wyjątkowego dnia. Wróćmy do 28 stycznia 2016 roku. Ten dzień zapisze się w naszej pamięci na długo. Na uroczystość otwarcia i poświęcenia warsztatów przybyło wielu znakomitych gości. Głównym i szczególnie pilnie wyczekiwanym gościem był Biskup Pomocniczy Diecezji Warszawsko-Praskiej ksiądz Marek Solarczyk, który przewodniczył uroczystej mszy świętej, i który poświęcił warsztaty oraz pobłogosławił wszystkich podopiecznych i pracowników. W uroczystości wzięli udział również księża z innych parafii oraz oczywiście proboszcz tutejszej parafii ksiądz Tomasz Chciałowski, który jest jednocześnie prezesem Legionowskiego Stowarzyszenia Amicus, a więc instytucji która "powołała do życia" warsztaty. Nie zabrakło także księdza wikariusza Krystiana Czerskiego aktywnie uczestniczącego w przygotowaniu naszych podopiecznych do tej wspaniałej uroczystości. Przybyli także przedstawiciele władz miasta i powiatu legionowskiego oraz pobliskich Gmin, wśród przybyłych znaleźli się również przedstawiciele "zaprzyjaźnionych" warsztatów w Kisielanach. W sumie gości było tak wielu, że trudno ich wszystkich wymienić w tym artykule. Po mszy świętej, w której aktywny udział wzięli pracownicy i podopieczni warsztatów wszyscy udali się do budynku byłej kaplicy gdzie ksiądz biskup Marek Solarczyk pobłogosławił i poświęcił pomieszczenia oraz zebranych. Chwilę później nastąpiło uroczyste przecięcie wstęgi symbolizujące otwarcie warsztatów.


Bal sylwestrowy WTZ

(dod.02.01.2016)

Już cztery dni działają Warsztaty Terapii Zajęciowej Świętej Rity w Legionowie zorganizowane i prowadzone przez Legionowskie Stowarzyszenie Amicus. Pięciu terapeutów - instuktorów ma pod swoją opieką 27 osób z różnymi schorzeniami. Ostatniego dnia grudnia 2015 roku pracownicy oraz podopieczni wzięli udział w Balu Sylwestrowym. Ze względu na specyfikę zadania, które spełniają Warsztaty, Bal odbył się w godzinach około południowych i trwał blisko trzy godziny. Były tańce, był pokaz umiejętności gry na harmonii w wykonaniu uczestnika warsztatów, Michała, były oczywiście tańce! Nie zabrakło także jedzenia. Stoły zastawione zostały ciastami, słodyczami i napojami, część potraw i ciast przygotowana została w pracowni kulinarnej przez uczestników! Podczas balu rozegrano między innymi quiz wiedzy ogólnej o bardzo zróżnicowanym poziomie trudności pytań. Po balu wszyscy złożyli sobie życzenia i powrócili do swych domów. Do zobaczenia w Nowym Roku! W galerii możesz zobaczyć kilkadziesiąt zdjęć z tego dnia.