Legionowskie Stowarzyszenie AMICUS
Aktualności O Stowarzyszeniu Galeria zdjęć Jak przekazać 1%? Parafia MB Fatimskiej WTZ św Rity

Twój 1% może pomóc wielu potrzebującym
Legionowskie Stowarzyszenie AMICUS
Organizacja pożytku publicznego
KRS 0000297627
Konto bankowe nr 39 1050 1012 1000 0090 6049 0639

Porady psychologa

(dod.08.03.2017)

Jeżeli Ty lub ktoś z Twoich bliskich:
*jest uzależniony od alkoholu, narkotyków czy innych substancji lub czynności,
*odczuwa lęki czy ma depresję i nie umie sobie z tym poradzić,
*czuje się zestresowany,
*ma trudności w kontaktach z ludźmi,
*znalazł się nagle w trudnej życiowej sytuacji,
*ma trudności w swoim związku czy z wychowaniem dzieci.
Parafia Matki Bożej Fatimskiej w Legionowie oraz Legionowskie Stowarzyszenie Amicus zapraszają do skorzystania z porad psychologa.
I i III poniedziałek miesiąca od 17:00 do 20:00. Wejście z boku Warsztatów Terapii Zajęciowej św. Rity od strony lasu.


Porady prawne

(dod.08.03.2017)

Co zrobić, gdy pracodawca spóźnia się z wypłatą wynagrodzenia? Czy za wypadek w drodze do pracy należy się odszkodowanie? Jak bezpiecznie kupić używany samochód?
Codzienność niesie wiele sytuacji w których przydatna okazuje się znajomość prawa.
Parafia Matki Bożej Fatimskiej oraz Legionowskie Stowarzyszenie Amicus zapraszają do korzystania z porad prawnych.
Porady są całkowicie bezpłatne. Nie zastępują jednak usług kancelarii prawnej.
Z porad prawnika można skorzystać w II i IV wtorek miesiąca w godz. 17.00 - 19.00. Wejście z boku Warsztatów Terapii Zajęciowej św. Rity od strony lasu.


Logopeda szkolny

(dod.08.03.2017)

Dyżur logopedy szkolnego odbywa się w trzecią środę miesiąca w godzinach 17.00 - 18.00 na tyłach Warsztatów Terapii Zajęciowej św. Rity. Zapraszamy dzieci w wieku szkolnym mające problemy z prawidłowym mówieniem.


Poradnia Życia Rodzinnego

(dod.08.03.2017)

Jeśli masz problemy rodzinne, jeśli potrzebujesz kogoś, komu możesz zaufać, jeśli chcesz, aby ktoś spróbował Ci w tym pomóc, zapraszamy Cię do nas! Poradnia Życia Rodzinnego przy parafii Matki Bożej Fatimskiej w Legionowie Zapraszamy do umówienia się telefonicznie: 502 954 346


Bezpłatne porady prawnika i psychologa

(dod.29.01.2017)

Legionowskie Stowarzyszenie "Amicus" oraz Parafia Matki Bożej Fatimskiej w Legionowie serdecznie zapraszają do skorzystania z bezpłatnych porad: Psychologa w poniedziałki w godzinach 17.00 - 19.00 Prawnika we wtorki w godzinach 17.00 - 19.00. Specjaliści będą przyjmować nieodpłatnie na tyłach Warsztatów Terapii Zajęciowej św. Rity (obok plebanii). Szczegółowych informacji dotyczących naszych specjalistów z dziedziny prawa i psychologii udziela Proboszcz naszej Parafii, a zarazem Prezes Legionowskiego Stowarzyszenia "Amicus", ks. prałat Tomasz Chciałowski. Serdecznie zapraszamy WSZYSTKICH zainteresowanych!


Spotkanie Mikołajowe

(dod.23.12.2016)

W święta Bożego Narodzenia każde dziecko wie, że do wszystkich najmłodszych dociera św. Mikołaj. 18 grudnia w godzinach popołudniowych, około 15.00, do stu dzieci pochodzących z uboższych rodzin naszego miasta przyszedł św. Mikołaj. Czekając na przybycie szczególnego gościa dzieci mogły wsłuchać się w głos kolęd śpiewanych przez scholę Fatima Canta i włączyć się w wspólny śpiew. Nagle rozległ się dźwięk dzwonków. Pojawił się on - niestrudzony, dobry i stary święty Mikołaj. Ciągnął za sobą masę prezentów. Każdy mógł podejść do świętego i z nim zamienić kilka słów. Niektórzy nawet się bali i płakali, ale pokusa otrzymania prezentu przezwyciężyła strach. Po otrzymaniu prezentów wszyscy byli zaproszeni do wspólnego biesiadowania przy stole. Dziękujemy Urzędowi Miasta Legionowo za dofinansowanie spotkania ze św. Mikołajem


Niepełnosprawni świętują

(dod.23.12.2016)

Galeria zdjęć
W dniu 10 grudnia osoby niepełnosprawne z powiatu legionowskiego i garwolińskiego mogły doświadczyć w swojej chorobie odrobinę radości podczas spotkania świątecznego, które zgromadziło 70 osób z różnymi grupami niepełnosprawności. W czasie spotkania było wspólne śpiewanie kolęd i uczestniczenie w koncercie świątecznym scholi Fatima Canta. Wszyscy jednak czekali na świętego Mikołaja, ponieważ miał przynieść prezenty i to dla wszystkich, a nie tylko dla grzecznych osób. W czasie spotkania dzielono się opłatkiem, składano życzenia. Były wspaniałe słowa i łzy wzruszenia. Jak przystało na spotkanie świąteczne wszyscy mogli również zasiąść do wspólnego stołu świątecznego. Dziękujemy wszystkim, którzy byli zaangażowani w trud organizacji spotkania, a zwłaszcza Zarządowi Województwa Mazowieckiego za dofinansowanie przedsięwzięcia.


Bank Żywności 2016

(dod.20.12.2016)

Galeria zdjęć - 1
Galeria zdjęć - 2
Nadchodzące Boże Narodzenie jak co roku wyzwala w nas uczucia solidarności i empatii. I tym razem nie zapomnieliśmy o ludziach, którym wiedzie się gorzej, są ubożsi, chorzy lub starzy. Legionowskie Stowarzyszenie ,,Amicus'' przy parafii p.w.Matki Bożej Fatimskiej w Legionowie przeprowadziło w dniach 25-27 listopada 2016r. zbiórkę żywności w sieciach handlowych takich jak ,,Biedronka'',,Kaufland '' na osiedlu Piaski. W akcję włączyli się harcerze ze Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego ,,Zawisza'' , młodzież bierzmowana, służba liturgiczna wraz z rodzicami oraz podopieczni i opiekunowie z Warsztatu Terapii Zajęciowej Św. Rity. Niepełnosprawność i choroba nie były przeszkodą. Ci ludzie byli bardzo zaangażowani. Oni starali się przełamać tę swoją niemoc. Byli bardzo dumni z tego, że oni też mogą pomóc. W zbiórce żywności uczestniczyło łącznie 116 wolontariuszy z naszej parafii. Przez trzy dni od godz 9 do 18 zachęcali do dobroczynności, do podzielenia się żywnością z tymi, którzy zmagają się z problemem ubóstwa i głodu. Do koszyków trafiały takie produkty jak: mąka, cukier, ryż, olej, konserwy, słodycze itp. Każdy uśmiech od osób ofiarowujących jedzenie dodawał sił do dalszego zbierania. Dzięki hojności ludzi dobrej woli 250 paczek żywności trafiło do najbardziej potrzebujących pomocy. Dziękujemy za pomoc w takich charytatywnych akcjach ponieważ jest to własny, ogromny sukces, bezinteresowna pomoc bliźnim. Jesteśmy bardzo wdzięczni wszystkim, którzy nas wsparli, jak również sieciom handlowym. Dziękujemy Prezesowi Zarządu Legionowskiego Stowarzyszenia ,,Amicus'' księdzu proboszczowi Tomaszowi Chciałowskiemu za siódmą edycję programu wsparcia ludzi biednych. Dziękujemy panom, którzy pomagali przy transporcie żywności, osobom które segregowały, pakowały i rozdawały żywność. Dziękujemy wszystkim wolontariuszom za ich niestrudzoną i pełną poświęcenia pracę na rzecz drugiego człowieka. Życzymy motywacji do dalszego działania oraz realizacji założonych celów w życiu osobistym i zawodowym. Za dobre serce oraz okazany bliźniemu gest chrześcijańskiej miłości serdecznie dziękujemy!


Wypoczynek z wartościami

(dod.15.11.2016)

W dniach od 1 lipca do 15 listopada działa świetlica środowiskowa w ramach zadania "Bądźmy razem". W zajęciach uczestniczyło 25 dzieci z gminy Legionowo i Wieliszew. Dzieci obok zabawy i radości bycia razem, wycieczek, uczestniczyły w zajęciach socjoterapeutycznych, które miały na celu zmianę ich zachowań i zwrócenie uwagi na umiejętność twórczego bycia razem w grupie. W czasie działalności świetlicy dzieci uczestniczyły w grach sportowych korzystając z boiska sportowego ze sztuczną nawierzchnią, uczestniczyły w zajęciach plastycznych, odbywały piesze i rowerowe wycieczki poznając historię naszego regionu , uczestniczyły w zajęciach historycznych w Muzeum Historycznym na osiedlu Piaski, poznawały prace meteorologa w Instytucie Meteorologicznym w naszym mieście. Dużym zainteresowaniem cieszyły się wyjazdy do Warszawy do kina czy dziecięcych parków rozrywki, na basen w Jachrance, czy rejs statkiem po Jeziorze Zegrzyńskim z przewodnikiem, który opowiadał o faunie i florze terenu oraz o zabytakch wzdłuż linii brzegowej jeziora. Hitem jednak wszystkich wyjazdów był wyjazd 3-dniowy nad morze do Sztutowa. Dzieci w tym czasie mogły zasmakować samodzielności. Wyjazd bez rodziców, ale nie znaczy, że bez kontroli, bo byli przecież opiekunowie. W czasie wyjazdu dzieci zwiedziły skansen wsi w Olsztynku, starówkę w Gdańsku, molo w Sopocie, muzeum w Sztutowie i wiele innych miejsc. Nie mogło również zabraknąć kąpieli w morzu, wyśmieniyej zabawy i zajęć socjoterapetucznych. Dobre, szybko się kończy, tak jak przeminęło lato i rozpoczęła się jesień, tak i zajęcia, które były dofinansowane przez Zarząd Województwa Mazowieckiego z dniem 15 listopada się zakończyły, ale nadal w pamięci na pewno pozostały wspaniałe wrażenia, przeżycia i pozytywne zmiany w podejściu do wielu spraw i osób.


Na wesoło

(dod.06.11.2016)

W dniu 5 listopada grupa 25 dzieci ze świetlicy uczestniczyła w "Maratonie filmowym". Okazją było wejście na ekrany kinowe filmu "Trolle". Multikino na Targówku było pełne dzieci. Przed seansem był popcorn i cola. Wszyscy jednak przed wyjazdem zostali uświadomieni o należytym zachowaniu, pozostawieniu czystości i grzecznym odnoszeniu się do siebie i innych. Od tego uzależnione było obejrzenie kolejnego filmu. Wszyscy jednak byli pod wrażeniem "Trolli". Co nowość, to nowość. Film, który mówił o wesołych, rozśpiewanych stworkach, żyjących w kolorowym lesie, które nie wiele wiedziły o otaczającym ich świecie i cieszyły się każdą wolną chwilą. Ten film uświadomił dzieciom, że można być szczęśliwym bez komputera, telefonu czy telewzji, że można cieszyć się każdą chwilą.

Wyjazd z wartościami

(dod.05.10.2016)

Galeria zdjęć nr-1
Galeria zdjęć nr-2
Początek października, sobota rano, piękna słoneczna pogoda, jako dzieci i młodzież wraz z rodzicami udali się do Warszawy na trzydniowe Warsztaty Integracyjne. Dom Rekolekcyjno-Formacyjny w Warszawie na Bielanach, ukryty w lesie z dala od zgiełku ulic i od domu, gdzie pozostały wszelkie troski i kłopoty, które chyba nikogo nie omijają. Powietrze nasycone zapachem sosen i zieleni dookoła. Budynek okazały, komfortowy, to co uderza od razu, od progu, to przejmująca cisza i spokój. Grupa licząca 40 osób na miejsce dotarła o godz 10:00. Po zakwaterowaniu się w pokojach, udaliśmy się na zwiedzanie terenu wokół ośrodka. O godz 13:00 w miejscowej kaplicy odprawiona została Msza św. Modląc się do Jezusa pytaliśmy Go co mamy zrobić, żeby nie czuć się zagubionym w codziennym życiu, jak zachować siły duchowe. W bardzo delikatny sposób kaznodzieja ukazał nam dobroć Boga Ojca, obraz siania dobrego ziarna. Bóg nadzoruje wzrost swojego królestwa i doprowadzi ostatecznie do jego pełni. Po Mszy św. udaliśmy się na obiad. Potem był już czas na gry, zabawy i konkursy, śmiechu było co nie miara. Nauka karmienia z zawiązanymi oczami, kto zrobi to szybciej, najszybszy bieg z jajkiem na łyżeczce, wyścig na deskach imitujących narty, pokonanie dystansu w jak najkrótszym czasie, gra w piłkę nożną, gra w siatkówkę itp. Wybiła godz 18:00, to czas na modlitwę różańcową w tym szczególnym miesiącu październiku. Wspólna modlitwa, spacery, szczere rozmowy dały początek bliskim znajomościom i przyjaźniom. Zachodzące słońce kryło się powoli za chmurami, a my zaczęliśmy przygotowanie do ogniska. Podczas pieczenia kiełbasek były śpiewy, tańce, gry i zabawy. Wszyscy świetnie się bawiliśmy. Zmęczeni, ale radośni wróciliśmy do swoich pokoi. Następnego dnia po śniadaniu, a była to niedziela, spacerkiem przeszliśmy do pobliskiego kościoła pokamedulskiego p.w. Błogosławionego Edwarda Detkensa, gdzie uczestniczyliśmy we mszy świętej. To podobno najbardziej "hipsterski" kościół w Polsce, do tego osioł Franek, drewniana karuzela i XVII wieczne eremy. W tym samym dniu mogliśmy również zwiedzić warszawską Starówkę, czy Łazienki warszawskie. Przez trzy dni w przepięknej leśnej miejscowości dane nam było spędzić cudowne chwile. Te chwile przeżywane we wspaniałej wspólnocie ludzi oddanych sobie nawzajem, a nade wszystko w Bożej obecności. To czas poznania siebie, odkrywania Pana Boga na nowo w Eucharystii, w słowie Bożym, w naszym sercu, w drugim człowieku, w szumie lasu i blasku słońca. Wyrażamy ogromną wdzięczność do Boga za doświadczenie tych dni, za to co działo się w nas i między nami. Trudno wyrazić słowami naszą wdzięczność naszemu kapłanowi ks. Proboszczowi Tomaszowi Chciałowskiemu, który organizuje takie warsztaty i dofinansowuje je, jak również wszystkim , którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do tej wyprawy. Dziękujemy także Urzędowi Miasta Legionowo za dofinansowanie wyjazdu.


Bądźmy razem

(dod.05.09.2016)

Od 1 lipca 2016 roku dzięki finansowemu wsparciu Zarządu Województwa Mazowieckiego działa prowadzona przez Legionowskie Stowarzyszenie Amicus świetlica dla dzieci i młodzieży. W wakacje zajęcia odbywały się w poniedziałki, wtorki, środy i soboty w godzinach 14.00 - 17.00, a teraz, gdy rozpoczął się czas szkoły świetlica otwiera swe podwoje od poniedziałku do piątku w godzinach 13.00 - 16.00. W czasie zajęć świetlicowych młodzi ludzie obok radości z wolnego czasu (wakacji) mogli i mogą uczestniczyć w specjalnym bloku mającym na celu pomoc w nauce, rozwijaniu zainteresowań i uzdolnień, rozwijaniu kultury osobistej, poprawie sprawności fizycznej. Dzieci mają zapewnioną fachową opiekę, dożywianie i uczestniczą w wyjazdach integracyjnych na basen, do kina czy nad polskie morze.


Słoneczny wyjazd

(dod.30.08.2016)

Galeria zdjęć
Tradycją stało się, że w czasie wakacji Legionowskie Stowarzyszenie AMICUS wspólnie z parafią Matki Bożej Fatimskiej, organizują letni wypoczynek dla dzieci i młodzieży nad morzem, nad mazurskimi jeziorami czy też prowadząc zajęcia świetlicowe. W czasie wakacji, z oferty tej korzystają młodzi ludzie z Legionowa i sąsiednich gmin oraz innych powiatów województwa mazowieckiego, jak chociażby z powiatu garwolińskiego. W ten spozób dajemy odrobinę uśmiechu wszystkim naszym pociechom, i tym zdrowym i tym borykającym się z różnymi trudnościami, chorobami, niesprawnością czy też z kłopotami związanymi z osobowością. Wakacje, to czas zawierania nowych znajomości, zdobywania nowych kontaktów oraz zwykłej integracji z innymi. W tym roku, w dniach 16 - 22 sierpnia pojechaliśmy do miejscowości Sztutowo. W wyjeździe wzięło udział 40 osób plus opiekunowie i wychowawcy. Czas wyjazdu był szczególny. Obok odpoczynku na plaży, kąpieli w morzu, bądź w promieniach słońca uczestnicy mieli możliwość zobaczenia i zwiedzenia wielu ważnych miejsc poznając w ten sposób dzieje i historię naszego państwa. Już pierwszego dnia nie próżnowaliśmy. W drodze z Legionowa zatrzymaliśmy się w Olsztynku, by zwiedzić skansen wsi mazurskiej. Oczywiście zwiedzanie odbyło się w towarzystwie przewodnika, który przybliżył nam dzieje tamtego regionu i architekturę. W trakcie trwania naszego wakacyjnego wypoczynku zwiedziliśmy między innymi: Gdańsk, Gdynię, Sopot, Hel, Stegnę i na przykład Sztutowo wraz z obozem koncentracyjnym. Wiele frajdy sprawił nam rejs statkiem z Gdyni na Hel gdzie uczestniczyliśmy w pokazie karmienia fok i sztuczek jakie te foki potrafią wykonywać. Meleksami, czyli elektrycznymi samochodami zwiedzaliśmy Hel z latarnią morską i dawnymi umocnieniami. Nie zabrakło też oczywiście konkursów z nagrodami ! Wśród zmagań sportowychbyły między innymi: rozgrywki w piłkę siatkową i piłkę nożną. Było budowanie zamków z piasku, było wiele radości, uśmiechu, słońca,ciepła, wody, nowych znajomości i przyjaźni. Wszystkie te atrakcje sprawiły, że nagle okazało się, iż pora już wracać do domów ! Te siedem dni minęły nam tak szybko, że wydawało się to zupełnie niemożliwe. Pełni wspaniałych, radosnych wspomnień wrócilismy do naszych domów, by podzielićsię z bliskimi wspomnieniami i pamiątkami. Z jednej strony troszeczkę smutno, że musieliśmy się rozstać, z drugiej pozostają nam wspaniałewspomnienia, mnóstwo zdjęć, sporo pamiątek oraz, co najważniejsze wiele nowo zawartych najomości a może i przyjaźni !
Za zorganizowanie wyjazdu serdecznie dziękujemy Legionowskiemu Stowarzyszeniu AMICUS oraz parafii Matki Bożej Fatimskiej w Legionowie.
Wyjazd dofinansowany był ze środków Zarządu Województwa Mazowieckiego za co organizatorzy serdecznie dziękują.

Akcja "Weź plecak - daj wyprawkę"

(dod.27.08.2016)

Galeria zdjęć
Praktyką minionych lat, Legionowskie Stowarzyszenie AMICUS wspólnie z naszą parafią zorganizowało akcję "Weź plecak - daj wyprawkę". Stowarzyszenie i parafia ufundowały 210 plecaków, które w niedzielę 7 sierpnia został wyłożone w kościele, w prezbiterium. Osoby chętne mogły wziąć plecak i zakupić do niego przybory szkolne potrzebne ubogim dzieciom parafii, miasta, i nie tylko. Wszystkie zrobione przez wiernych wyprawki uzupełnione zostały przez firmę papierniczą Interdruk i firma Granit z Legionowa, która włączyła się w naszą akcję. Jeszcze przed pierwszym dzwonkiem plecaki wraz z zawartością trafiły do dzieci wywołując wiele radości i uśmiechu na twarzach milusińskich ! Wyprawki szkolne trafiły między innymi do dzieci z Legionowa wskazanych przez referat ds. zdrowia w Urzędzie Miasta Legionowo, do Szkoły Podstawowej w Błędostowie i Rostkowie koło Przasnysza, a także do domu Samotnej Matki w Warszawie. Swietlic socjoterapeutycznych prowadzonych przez Stowarzyszenie AMICUS w Wieliszewie a także do najbardziej potrzebujących w naszej parafii. Dziękujemy wszystkim tym, którzy włączyli się w trud zakupu przyborów szkolnych tworzących poszczególne wyprawki. Dziękujemy też, oczywiście firmie Intredruk z Warszawy, firmie Granit z Legionowa oraz tym, którzy z poświęceniem pakowali przybory do tornistrów!

"Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia"


Akcja "Lato w mieście"

(dod.18.08.2016)

Przypominamy, że mimo zbliżającego się końca wakacji, w naszej parafii wciąż trwa akcja "Lato w mieście" organizowana przez Legionowskie Stowarzyszenie AMICUS wspólnie z Zarządem Województwa Mazowieckiego w ramach świetlicy środowiskowej. W akcji bierze udział oczywiście i nasza parafia. I tak, dwa dni temu, pojechaliśmy na basen. Zabawa była wspaniała. Do dyspozycji mieliśmy brodzik, basen z rwącą rzeką i strumieniami wody, które masowały nasze plecy, duży basen dla starszych, wspaniałą rurę w której można było zjeżdżać oraz jacuzzi. Przez dwie i pół godziny, każdy mógł znaleźć jakąś atrakcję dla siebie. Największą popularnością cieszyło się jacuzzi z gorącą wodę i bąbelkami oraz zjeżdżalnia, gdzie można było robić zawody na najszybszy zjazd rurą. 11 sierpnia zaś udaliśmy się na wycieczkę do zoo w Warszawie. Niektórzy nie mogli się doczekać kiedy zobacza tygrysy i słonie. Dzieciom do gustu bardzo przypadł hipopotam, który wylegiwał się w wodzie i tylko ziewał. Ziewanie udzieliło się wszystkim. Szkoda, że to już koniec wakacji, ale cieszymy się, że przed obowiązkami szkolnymi, mogliśmy wspólnie bawić się, odpoczywać i poprawić naszą kondycję. Zapraszamy wszystkie chętne dzieci do wspólnego spędzenie wolnego czasu.
Jednocześnie już dziś dziękujemy proboszczowi naszej parafii ks. Tomaszowi Chciałowskiemu, Zarządowi Województwa Mazowieckiego oraz oczywiście Legionowskiemu Stowarzyszeniu Amicus za zorganizowanie akcji Lato w mieście.


Uruchamiamy Punkt Konsultacyjny

(dod.01.08.2016)

Legionowskie Stowarzyszenie AMICUS, w trosce o osoby niepełnosprawne, od dnia 1 sierpnia uruchamia punkt konsultacyjny. Osoby niepełnosprawne (dorośli, młodzież i ich rodziny) z powiatu legionowskiego, nowodworskiego i innych powiatów województwa mazowieckiego, będą mogły skorzystać z nieodpłatnych porad prawnych i psychologicznych. Będą mogły również otrzymać informację odnośnie przysługujących im uprawnień, dostępnych usług, sprzętu rehabilitacyjnego i pomocy technicznej. Porady psychologiczne odbywały się będą we wtorki w godzinach 17:00 - 20:00. Porady prawne w poniedziałki i czwartki w godzinach 17:00 - 20:00. Z porad w zakresie pomocy technicznej i udostępniania sprzętu rehabilitacyjnego skorzystać można będzie w soboty w godzinach 10:00 - 13:00.
Zadanie realizowane będzie do dnia 30 listopada 2016 roku przy finansowym wsparciu Zarządu Województwa Mazowieckiego.


Wyjazd nad morze

(dod.01.08.2016)

W okresie wakacji, w dniach 16 - 22 sierpnia 2016 roku, Legionowskie Stowarzyszenie AMICUS w trosce o młodych ludzi, często dotkniętych niepełnosprawnością, chcących integrować się z rówieśnikami przez sport i turystykę, organizuje wyjazd nad morze, do miejscowości Sztutowo. Zapisy na wyjazd odbywają się w zakrystii kościoła. Do skorzystania z oferty zapraszamy przede wszystkim mieszkańców powiatu legionowskiego, nowodworskiego i garwolińskiego. Obiecujemy wiele radości, uśmiechu i zapomnienia o jakże często smutnej rzeczywistości. Zadanie dofinansowane jest przez Zarząd Województwa Mazowieckiego.


Zapraszamy na zajęcia w świetlicy środowiskowej

(dod.17.07.2016)

Po raz kolejny serdecznie zapraszamy dzieci i młodzież do uczestnictwa w spotkaniach w naszej świetlicy środowiskowej działającej już od kilku miesięcy. Jest to czas nie tylko wspólnej zabawy, ale przede wszystkim czas pomocy dzieciom i młodzieży w ich codziennych problemach i trudnościach. Świetlica środowiskowa organizuje spotkania w grupach i rozmowy indywidualne. Są one bardzo dobrą okazją do podzielenia się swoimi problemami i radościami, uczą także otwartości w wyrażaniu swoich uczuć, swojego zdania a także sprecyzowania kiedy potrzebna jest pomoc i u kogo jej szukać. Organizowane gry oraz rozgrywki sportowe na boisku, dają możliwość nawiązania nowych znajomości, są także dobrą okazją do aktywnego spędzenia czasu. Uczą zdrowej rywalizacji i odpowiedzialnego zachowania się nawet podczas współzawodnictwa. Dużo miejsca poświęcamy współczesnym zagrożeniom, wynikającym z nowych technologii, używek i środków psychoaktywnych. Podczas zajęć w sali komputerowej dzieci i młodzież, nie tylko uczą się podstawowej obsługi przydatnych programów komputerowych, ale także zdobywają umiejętność bezpiecznego poruszania się po sieci, poznając internet jako narzędzie do nauki a nie tylko jako źródło rozrywki.
Wszystkich chętnych zapraszamy do naszej świetlicy środowiskowej:
- w lipcu i sierpniu w poniedziałki,wtorki, środy i soboty w godzinach 14:00 - 17:00
- we wrześniu, październiku i listopadzie (do 15-go listopada) od poniedziałku do piątku w godzinach 13:00 - 16:00
Organizatorami zajęć są:
Legionowskie Stowarzyszenie AMICUS
Parafia Matki Bożej Fatimskiej w Legionowie.
Dofinansowanie: Zarząd Województwa Mazowieckiego


Uwaga! Porady prawne i psychologiczne

(dod.01.07.2016)

Legionowskie Stowarzyszenie Amicus w ramach zadania "Pomoc społeczna, w tym pomoc rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównywanie szans tych rodzin i osób" uruchamia punkt konsultacyjny prawny i psychologiczny dla dzieci i rodziców borykających się z różnymi trudnymi sprawami wychowawczymi i życiowymi. Zapraszamy na spotkania z prawnikiem we wtorki w godzinach 17:00 - 20:00 i z psychologiem w poniedziałki w godzinach 17:00 - 20:00 w siedzibie Stowarzyszenia. Porady będą odbywać się od 1 lipca do 31 grudnia 2016 roku. Zadanie dofinansowane jest przez Wojewodę Mazowieckiego.


Zajęcia świetlicowe z elementami socjoterapii.

(dod.01.07.2016)

Legionowskie Stowarzyszenie Amicus w trosce o przyszłość młodego pokolenia, zwłaszcza z grupy ryzyka, uruchamia zajęcia świetlicowe z elementami socjoterpaii. Zajęcia prowadzone będą od 1 lipca do 15 listopada 2016r. W okresie wakacji, czyli w lipcu i sierpniu w poniedziałki, wtorki, środy i soboty w godzinach 14.00 - 17.00, zaś we wrześniu, październiku i listopadzie (do 15 listopada) od poniedziałku do piątku w godzinach 13.00 - 16.00. Zapraszamy dzieci z problemami w nauce, mające problemy emocjonalen, zagubione, chcące mile i twórczo spędzić czas. Zadanie jest dofinansowane przez Zarząd Województwa Mazowieckiego.


Kolonie letnie nad morzem. Turnus - 1

(dod.28.06.2016)

Galeria zdjęć nr-1
Galeria zdjęć nr-2
Galeria zdjęć nr-3

Dnia 26 czerwca 2016 r. grupa 46 dzieci wraz z opiekunami i pozostałymi wiernymi modliła się o udany wypoczynek i opiekę Jezusa Chrystusa podczas całego pobytu w Sztutowie. Mszę świętą odprawił ksiądz Tomasz Chciałowski, który na zakończenie pobłogosławił i pokropił wodą święconą wszystkich biorących udział we mszy świętej. Po mszy nastąpiła tak lubiana chwila pakowania bagaży i pożegnania z najbliższymi. Pierwszy przystanek miał miejsce w miejscowości Olsztynek. Odwiedziliśmy skansen składający się z Muzeum Budownictwa Ludowego oraz z Parku Etnograficznego. Spędziliśmy tam 2 godziny, zwiedzaliśmy chaty, które wyposażone były w sprzęty codziennego użytku. Przy zagrodach zobaczyć można było inwentarz żywy czyli: kaczki, indyki, owce i kozy. Domostwa otaczały tradycyjne polskie ogródki z malwami w roli głównej. Rozległy teren ubarwiały łany zbóż, nad którymi górowały malownicze wiatraki. Ze Skansenu udaliśmy się już bezpośrednio do celu naszej podróży czyli do Sztutowa. Popołudniem, już po zakwaterowaniu i spożyciu pysznej obiadokolacji, udaliśmy się plażę. Po powrocie czas wolny, co oznacza, że każdy z uczestników mógł spędzić czas w dowolny sposób. Tak zakończył się pierwszy dzień kolonii w Sztutowie. Następne dni poranki witały nas słoneczną pogodą i czekającymi przeróżnymi atrakcjami. Odwiedziliśmy między innymi Rodzinny Park Rozrywki Nowa Holandia - w tym miejscu mieliśmy okazję pozjeżdżać z największej na świecie (28 m.) zjeżdżalni z nominacją wpisu do księgi rekordów Guinessa. Skorzystaliśmy również z takich atrakcji jak: Mini ZOO, ścieżka edukacyjna, Osada Wikingów, wyspa iluzji, labirynt, obłędny tunel, kopalnia złota, wyspa nielotów, lew gigant i ptaszarnia. Po powrocie do Sztutowa poszliśmy na plażę. Następnego dnia podziwialiśmy słynne wielkie organy w katedrze w Gdańsku Oliwie. Potem msza św. w Stegnie. Następnego dnia znaleźliśmy się w Akwarium w Gdyni, gdzie zobaczyliśmy niezwykłe gatunki ryb, płazów i gadów pochodzących z różnych rejonów świata, np. z Afryki, Ameryki Płn. czy północy naszego kontynentu. Wszyscy z otwartymi ustami słuchaliśmy opowieści o morskich stworzeniach. Wieczorem pora na odpoczynek! Relaksowaliśmy się przy ognisku, były rozmowy, były wspólne śpiewy oraz dużo śmiechu! Następny dzień rozpoczęliśmy od wizyty na plaży i kąpieli w morzu. Potem odbyliśmy przejażdżkę urokliwymi wagonikami w stylu retro gwarantującą niezapomniane wrażenia. Wieczorem konkurs wiedzy, gdzie ksiądz Tomasz zadawał pytania dzieciom dotyczące całej naszej wyprawy i wręczał nagrody. Wyprawa statkiem na Hel, gdzie głównym "punktem programu" była wizyta w fokarium. W fokarium, jak sama nazwa mówi można podziwiać foki. Te wspaniałe zwierzęta oglądaliśmy podczas karmienia oraz zabaw w wodzie. Ani się zorientowaliśmy, gdy przyszła pora wyjazdu. W Sztutowie spędziliśmy 7 cudownych, intensywnych dni. Ksiądz Tomasz oficjalnie zakończył nasz turnus podczas mszy świętej odprawionej w kościele w Stegnie. Podczas mszy mogliśmy podziękować Panu Bogu za bezpieczny pobyt na kolonii, za otwarte serca, uśmiech, dobre słowo, zabawy, za spotkanie z wyjątkowymi ludźmi. Podczas wyjazdu realizowano program profilaktyczny związany z dobrym zachowaniem oraz zdrowym stylem życia. Za zorganizowanie letniego wypoczynku nad morzem serdecznie dziękujemy Legionowskiemu Stowarzyszeniu Amicus z Prezesem Zarządu księdzem Tomaszem Chciałowskim. Księdzu Tomaszowi dziękujemy również za opiekę duchową nad całą naszą grupą. Wyjazd dofinansowany był ze środków Urzędu Miasta Legionowo. Serdeczne Bóg zapłać!Legionowskie Stowarzyszenie AMICUS zaprasza !!!

(dod.26.06.2016)

Przypominamy, że Legionowskie Stowarzyszenie AMICUS wspólnie z naszą parafią, zaprasza dzieci do skorzystania z zajęć w świetlicy środowiskowej. Zajęcia prowadzone będą w dniach od 11 stycznia 2016 do 31 grudnia 2016, w piątki od godziny 16:00 do 19:00, i w soboty od 9:00 do 14:00. W lipcu i sierpniu zapraszamy od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 - 14:00. Zajęcia w świetlicy dofinansowane są przez Prezydenta Miasta Legionowo Pana Romana Smogorzewskiego.
.

Letni Piknik Rodzinny 2016

(dod.24.06.2016)

Galeria zdjęć

19 czerwca 2016 roku w naszej parafii odbył się kolejny piknik rodzinny zorganizowany przez Legionowskie Stowarzyszenie Amicus. Jak zawsze podczas pikniku można było znaleźć i coś dla ducha i coś dla ciała. Były występy artystyczne, rozegrano kolejne mistrzostwa gry w piłkę nożną w różnych kategoriach wiekowych. Nie brakowało także stoisk gastronomicznych, przy których można było zaspokoić głód bądź pragnienie. Oferta stoisk gastronomicznych zaspokoiła gusta i apetyty chyba wszystkich, była grochówka, kiełbaski, pizza i kanapki, były pączki, lody, drożdżówki i wiele jeszcze innych produktów oraz napoi. Jak zwykle podczas naszego pikniku swoje stoisko miała biblioteka publiczna. Służbę zdrowia reprezentowało stoisko Wojskowej Specjalistycznej Przychodni Lekarskiej oraz stoisko Centrum Medycyny DPMED. Swoje wyroby prezentował również nasz Warsztat Terapii Zajęciowej św. Rity zaś dewocjonalia i książki o tematyce religijnej nabyć można było w stoisku Wydawnictwa Księży Pallotynów APOSTOLICUM. Najszersza oferta skierowana została do najmłodszych. Dla nich ustawiono dmuchańce, pod parasolem milusińscy malowali sobie buźki w najwymyślniejsze i fantazyjne wzory, animatorzy postarali się o wspaniała zabawę podczas tańca a nasz lokalny magik wyczarowywał z balonów najprzedziwniejsze zwierzaki oraz jakieś inne, bajkowe postacie. O pogodzie nie ma co pisać, wystarczy obejrzeć galerię zdjęć! Tak więc! Do zobaczenia podczas następnego pikniku! Legionowskiemu Stowarzyszeniu Amicus dziękujemy za zorganizowanie wspaniałej zabawy pod gołym niebem a wszystkich czytających ten tekst zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć!Rozstrzygnięcie konkursu wielkanocnego!

(dod.04.04.2016)

Zajrzyj do galerii zdjęć!

W niedzielę 3 kwietnia 2016 r. po mszy o godz. 11:00 nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu wielkanocnego adresowanego do wszystkich, zarówno młodszych jak i starszych, a jego celem było podtrzymanie pięknej tradycji związanej z okresem Wielkiej Nocy. Organizatorami konkursu było Legionowskie Stowarzyszenie Amicus oraz Parafia Matki Bożej Fatimskiej. Kolorowe działa sztuki rękodzielniczej złożone zostały w naszej świątyni już kilka dni wcześniej. Wpłynęło wiele prac. Nie zabrakło pisanki i palmy wykonanej przez Warsztat Terapii Zajęciowej św. Rity. W każdą pracę włożono wiele wysiłku, trudu, a przede wszystkim serca. Uczestnicy biorący udział w konkursie prześcigali się w pomysłowości wykonywanych prac, które z dużym zainteresowaniem i uznaniem oglądali wierni. Parafianie chętnie biorą udział w konkursach, które sprzyjają zachowaniu tradycji i zbliżeniu rodzin poprzez między innymi wspólne spędzanie czasu podczas projektowania i wykonywania tych światecznych dzieł sztuki. Wiele ciepłych słów popłynęło z ust Proboszcza parafii Matki Bożej Fatimskiej a jednoczesnie Prezesa Stowarzyszenia Amicus księdza Tomasza chciałowskiego, który podziękował i pogratulował wszystkim wykonawcom. Kultywowanie pięknych zwyczajów, to nasz obowiązek, zwłaszcza w czasach, gdy większość z nas w zawrotnym tempie podąża do nowoczesności. Konkurs rozegrany był w dwóch kategoriach: Najpiękniejsza palma wielkopostna oraz najładniejsza pisanka wielkanocna. Zwycięzcy wyłaniani byli i w jednej i w drugiej kategorii. W uroczystości wziął udział Prezydent Miasta Legionowo p. Roman Smogorzewski, który wręczał zwycięzcom nagrody. A były to, w zależności od zajętej lokaty; tablet, okulary VR oraz radioodtwarzacz MP3. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali z księdza proboszcza okolicznościowe dyplomy. Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy wielu sukcesów w dalszych pracach!

WTZ św Rity ma swoją stronę internetową!

(dod.29.02.2016)

W dniu dzisiejszym Warsztat Terapii Zajęciowej św Rity uruchomił własną stronę internetową, na której będzie zamieszczał informacje odnośnie swojej działalności. Zapraszamy do odwiedzania pod adresem WTZ św RityWTZ. Bal karnawałowy

(dod.04.02.2016)

Obejrzyj zdjęcia z balu !

4 lutego w Warsztacie Terapii Zajęciowej odbył się Wielki Bal Karnawałowy! Jak karnawałowy to wiadomo, maskowy. Wszyscy świetnie się bawili przy dobrej jakości muzyce, o którą zadbali nasi warsztatowi didżeje Emil i Piotrek. W trakcie balu rozegrano kilka quizów i konkursów, w których, udział wzięli również przybyli na tę uroczystość rodzice. Rozegrano również konkurencję specjalną pt "kto najlepiej zagra na akordeonie" oczywiście niekwestionowanym zwycięzcą został Michał. Tak się zresztą dziwnie składa, że to właśnie Michał jest właścicielem w/w akordeonu :-) Co do ubiorów uczestników balu, to wystarczy spojrzeć na fotografie, by nie mieć wątpliwości, że było kolorowo i bardzo ciekawie.Zapraszamy do Świetlicy Środowiskowej!

(dod.05.02.2016)WTZ. Wyjazd do kina

(dod.02.02.2016)

Wyjazd do kina

2 lutego uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej wraz z personelem oraz z kilkorgiem rodziców udało się do jednego z warszawskich multikin na seans pt. "Bella i Sebastian 2" W jedną i drugą stronę podróż odbyła się specjalnie wynajętym autokarem. Wszyscy wrócili zadowoleni z seansu oraz z mile spędzonego czasu.Oficjalne otwarcie Warsztatu Terapii Zajęciowej Św. Rity

(dod.31.01.2016)

Otwarcie WTZ. Galeria zdjęć nr-1
Otwarcie WTZ. Galeria zdjęć nr-2
Otwarcie WTZ. Galeria zdjęć nr-3
Otwarcie WTZ. Galeria zdjęć nr-4

Dokładnie w miesiąc po uruchomieniu Warsztatów Terapii Zajęciowej Świętej Rity w Legionowie nastąpiła uroczystość oficjalnego otwarcia i poświęcenia tychże warsztatów mieszczących się obecnie w dawnej kaplicy. Trudno uwierzyć, że to ta sama kaplica, w której jeszcze trzy lata temu odbywały się msze święte. Obiekt został gruntownie przebudowany. Śmiało można stwierdzić, iż ze starego budynku pozostały tylko ściany zewnętrzne. Wszystko wewnątrz zostało zmienione. Ale wróćmy do tego wyjątkowego dnia. Wróćmy do 28 stycznia 2016 roku. Ten dzień zapisze się w naszej pamięci na długo. Na uroczystość otwarcia i poświęcenia warsztatów przybyło wielu znakomitych gości. Głównym i szczególnie pilnie wyczekiwanym gościem był Biskup Pomocniczy Diecezji Warszawsko-Praskiej ksiądz Marek Solarczyk, który przewodniczył uroczystej mszy świętej, i który poświęcił warsztaty oraz pobłogosławił wszystkich podopiecznych i pracowników. W uroczystości wzięli udział również księża z innych parafii oraz oczywiście proboszcz tutejszej parafii ksiądz Tomasz Chciałowski, który jest jednocześnie prezesem Legionowskiego Stowarzyszenia Amicus, a więc instytucji która "powołała do życia" warsztaty. Nie zabrakło także księdza wikariusza Krystiana Czerskiego aktywnie uczestniczącego w przygotowaniu naszych podopiecznych do tej wspaniałej uroczystości. Przybyli także przedstawiciele władz miasta i powiatu legionowskiego oraz pobliskich Gmin, wśród przybyłych znaleźli się również przedstawiciele "zaprzyjaźnionych" warsztatów w Kisielanach. W sumie gości było tak wielu, że trudno ich wszystkich wymienić w tym artykule. Po mszy świętej, w której aktywny udział wzięli pracownicy i podopieczni warsztatów wszyscy udali się do budynku byłej kaplicy gdzie ksiądz biskup Marek Solarczyk pobłogosławił i poświęcił pomieszczenia oraz zebranych. Chwilę później nastąpiło uroczyste przecięcie wstęgi symbolizujące otwarcie warsztatów. Przecięcia wstęgi wspólnymi siłami dokonali: ksiądz biskup Marek Solarczyk, Prezydent Miasta Legionowo p. Roman Smogorzewski, Szef Gabinetu Politycznego Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji p. Łukasz Kudlicki, Starosta Powiatu Legionowskiego p. Robert Wróbel oraz Przewodniczący Rady Powiatu Legionowskiego p. Szymon Rosiak. Po przecięciu wstęgi wszyscy chętni mogli obejrzeć poszczególne pracownie, porozmawiać z pracownikami i podopiecznymi warsztatu a przed wyjściem każdy otrzymał drobny podarunek w postaci pamiątkowej filiżanki i spodeczka oraz serca wykonanego przez naszych podopiecznych. Na wszystkich chętnych po uroczystości czekał jeszcze wyśmienity poczęstunek podczas, którego wreszcie była okazja, by wymienić się "na gorąco" spostrzeżeniami i emocjami towarzyszącymi tej wspaniałej uroczystości!Konkurs na najpiękniejszą szopkę rozstrzygnięty!

(dod.17.01.2016)

Zobacz prace konkursowe!
Rozdanie nagród i dyplomów
3 stycznia bezpośrednio po Mszy Świętej o godzinie 11-tej nastąpiło długo oczekiwane rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszą szopkę bożonarodzenową. Prace uczestników konkursu mogliśmy podziwiać już od 23 grudnia, a trzeba przyznać, iż było co oglądać. Prace wykonane zostały najróżniejszytmi technikami i metodami, komu przyszłoby do głowy, że można zrobić szopkę z makaronu? Albo z piernika?! W każdym razie widzowie pooglądali a jury konkursu wybrało zwycięzców. Pierwsze trzy miejsca nagrodzone zostały elektroniką użytkową. Do wygrania był między innymi tablet i radiomagnetofon. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali z rąk księdza proboszcza również okolicznościowe dyplomy uznania. Gratulujemy biorącym udział w konkursie (oraz ich pomocnikom) i życzymy wielu sukcesów w pracach plastycznych!


Legionowskie Stowarzyszenie AMICUS zaprasza !!!

(dod.10.01.2016)

Legionowskie Stowarzyszenie AMICUS wspólnie z naszą parafią, zapraszają dzieci do skorzystania z zajęć w świetlicy środowiskowej. Zajęcia prowadzone będą w dniach od 11 stycznia 2016 do 31 grudnia 2016, w czwartki i piątki od godziny 16:00 do 19:00, oraz w soboty od 9:00 do 14:00. W lipcu i sierpniu zapraszamy od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 - 14:00. Zajęcia w świetlicy dofinansowane są przez Prezydenta Miasta Legionowo Pana Romana Smogorzewskiego.
.

Bal Sylwestrowy WTZ

(dod.02.01.2016)

Galeria zdjęć
Już cztery dni działają Warsztaty Terapii Zajęciowej Świętej Rity w Legionowie zorganizowane i prowadzone przez Legionowskie Stowarzyszenie Amicus. Pięciu terapeutów - instuktorów ma pod swoją opieką 27 osób z różnymi schorzeniami. Ostatniego dnia grudnia 2015 roku pracownicy oraz podopieczni wzięli udział w Balu Sylwestrowym. Ze względu na specyfikę zadania, które spełniają Warsztaty, Bal odbył się w godzinach około południowych i trwał blisko trzy godziny. Były tańce, był pokaz umiejętności gry na harmonii w wykonaniu uczestnika warsztatów, Michała, były oczywiście tańce! Nie zabrakło także jedzenia. Stoły zastawione zostały ciastami, słodyczami i napojami, część potraw i ciast przygotowana została w pracowni kulinarnej przez uczestników! Podczas balu rozegrano między innymi quiz wiedzy ogólnej o bardzo zróżnicowanym poziomie trudności pytań. Po balu wszyscy złożyli sobie życzenia i powrócili do swych domów. Do zobaczenia w Nowym Roku! W galerii możesz zobaczyć kilkadziesiąt zdjęć z tego dnia.


WTZ. Regulamin Warsztatu

(dod.02.01.2016)

Rok 2016
Archiwum 2015
Archiwum 2014
Archiwum 2013
Archiwum 2012
Archiwum 2011
Archiwum 2010
Archiwum 2009
Archiwum 2008

KONTAKT: 05-119 Legionowo, ul. Orląt Lwowskich 8, telefon: (0-22) 772 82 55 lub 692 48 01 48